فروشگاه اینترنتی الموند
حساب کاربری
Loading

دانش‌آموزان پایه‌های اول و دوم ابتدایی

به گزارش الموند، به نقل از خبرگزاری ایرنا، رضوان حکیم‌زاده با بیان اینکه بخشی از دانش‌آموزان در مناطق روستایی و عشایری ساکن هستند افزود: در این مناطق کلاس‌ها با جمعیت کم دانش‌آموزان برگزار می‌شود اما در مناطق شهری دانش‌آموزان باید گروه‌بندی شوند.

وی با اشاره به اقدام انجام گرفته در زمینه دسترسی دانش‌آموزانی که از فناوری نوین آموزشی برخوردار نیستند، اظهار داشت: بر اساس گزارش‌های دریافتی از این استان و دیگر گزارش‌های میدانی، هیچ کودکی نیست که به دلیل اینکه به فناوری دسترسی ندارد، از چرخه آموزشی کنار گذاشته شده باشد و مستندات نیز نشان می‌دهد، در این راستا محتوا و درسنامه‌های خوبی تولید شده است.

معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش نگرانی کنونی دستگاه تعلیم و تربیت را کیفیت آموزشی دانش‌آموزان به ویژه در پایه‌های اول و دوم ابتدایی عنوان کرد و گفت: این اطمینان وجود دارد که فرهنگیان تلاش می‌کنند، هیچ کودکی حتی در صورت نداشتن دسترسی به فناوری از جریان آموزشی کنار گذاشته نشوند.

حکیم‌زاده با اشاره به اینکه بر اساس آخرین آمار ارائه شده در سال گذشته سه میلیون و ۲۲۵ هزار نفر از دانش‌آموزان تمامی مقاطع تحصیلی به امکاناتی از قبیل تبلت و گوشی هوشمند دسترسی نداشتند، ادامه داد: با اقدامات انجام گرفته در سطح کشور و با حرکت‌‎های خوب، مشارکت فرهنگیان و خیرین بخشی از مشکلات مرتفع شد، اما همچنان تعدادی زیادی از دانش‌آموزان نیازمند این وسیله هستند و تامین آن مشارکت بیش‌تر مردم به خصوص خیران را می‌طلبد.

خانواده‌ها با عوامل مدرسه همکاری کنند

وی در خصوص آموزش حضوری تعداد محدودی از دانش‌آموزان پایه‌های اول و دوم ابتدایی از اول بهمن امسال افزود: در این زمینه به غلط کلمه بازگشایی به کار برده می‌شود و این درحالی است که بازگشایی زمانی انجام می‌شود که همه دانش‌آموزان در مدرسه حضور پیدا کنند.

حکیم‌زاده خاطرنشان کرد: این حضور جزئی دانش‌آموزان پایه‌های اول و دوم ابتدایی با تشخیص شورای مدرسه انجام می‌گیرد و زمان لازم برای حضور این دانش‌آموزان از سوی والدینی که در شوراهای مدارس عضویت دارند و بر اساس تشخیص معلم، کادر و شوراهای مدرسه، با جمعیت حداکثر ۱۰ نفر در کلاس‌ها و به منظور تثبیت یادگیری خواهد بود.

وی با بیان اینکه با این آموزش‌ها، دانش‌آموزان پایه‌های اول و دوم مهارت‌های پایه سواد را بصورت موثرتری یاد می‌گیرند، اظهار داشت: مهارت‌های پایه سواد، مقدمه‌ای برای یادگیری‌های بعدی دانش‌آموزان است که اگر نتوانند حروف الفبا و مهارت‌های خواندن و نوشتن را خوب یاد بگیرند در ادامه با مشکلات جدی مواجه می‌شوند.

معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش از خانواده‌های خواست همانطوری که کودکان خود را در مکان‌های مختلف مراقبت می‌کنند در این کار نیز با عوامل و کادر مدرسه همراهی کنند.

وی با بیان اینکه والدین اجازه دهند که این کودکان با توجه به شرایط سنی که بهترین سن برای شکل‌گیری شخصیت آنان است چگونگی مراقبت از خود را یاد بگیرند، اظهار داشت:

دور ماندن طولانی مدت دانش‌آموزان از جامعه، رشد اجتماعی آنان را مختل کرده و فرآیند دوست‌یابی و مهارت‌های ارتباطی که فقط در گرو حضور در مدرسه و تعامل بوده را تحت تاثیر خود قرار می‌‎دهد و علاوه بر آن هرگز بهترین فناوری نمی‌تواند جایگزین معلم برای یادگیری مهارت‌های سواد پایه‌ای قرار گیرد.